Ismerjétek meg Sz. Szonját, a budapesti képregényes szubkultúra egyik fontos tagját, aki saját maga készíti cosplayes jelmezeit.
Mikor kezdtél képregényeket gyűjteni?
A képregény gyűjtést csak nemrég kezdtem,nagyjából két éve,de előtte is olvastam őket online.
Mi vonzott ebben a világban?
A karakterek sokszínűsége, és kétség nélkül a képregény filmek voltak az utolsó löket.
Van kedvenc karaktered, melyikkel tudsz leginkább azonosulni és miért?
Leginkább X-MEN karaktereket érzek magaménak, ezen belül is Magik-et. Hasonló életutat járt be, mint én (leszámítva a fantasztikumot, persze).
Jársz képregényes eseményekre? Milyen gyakran, melyek ezek?
Igen, képregény vásárokra és conventionökre szoktam, bár a MondoCon nem kifejezetten képregényes, de oda is szoktam.
Külföldi eseményeken részt vettél már? Ha nem, tervezed?
Igen, külföldön voltam már a Vienna Comixon, Vienna Comic Conon, illetve az East European Comic Conon, illetve a DoKomin Németországban. Tervezek még sokra menni. :)
Mióta veszel részt cosplayes eseményeken és miért kezdted el? Versenyen indultál már esetleg?
2007 őszén kezdtem, akkor még a varrónő által készített jelmezben. Most már magamnak gyártok mindent, 2012 óta. Több versenyen is elindultam, sikeresen.
Mennyire vagy jelen a közösségi médiában, ami a cosplayes megjelenést illeti?
Van cosplayes oldalam Facebookon, oda postolom a jelenleg készülő jelmezeim, illetve Instagramra pakolom fel őket szintén.
Ez mennyit tesz hozzá az ismertséged növeléséhez?
A facebook oldal segít tekintve, hogy ezt külföldi, nagyobb gyűjtő oldalak is megosztják.
Mi a véleményed a hazai képregényes szubkultúráról? A külföldivel összevetve, miben más, jobb vagy rosszabb?
Semmivel sem jobb vagy rosszabb, ugyanúgy jelen vannak és egyre fejlődik, mindenhol kevésbé van periférián ez a kultúra. Külföldön átlagosan nagyobb csoportot érnek el maguk a képregények, tekintve, hogy németül nagyon régóta nagyon sok képregényt kiadnak (pl. a mai napig találok képregényeket, amiket online angolul sehol nem lehet megtalálni az összes kötetét, hivatalosan nem jelent meg,de Németországban fut, kiadták és népszerű),de a magyarok is kezdik behozni ezt a lemaradást.
Van olyan alkotó/gyűjtő/cosplayes/szubkultúra tag, akit kifejezetten kedvelsz, odafigyelsz a tevékenységére, esetleg felnézel rá?
Nagyon sokan vannak ilyenek, hogy a kevésbé népszerűeket említsem Toherrys kezdett bedolgozni a Marvelnél, illetve a saját képregényeit régóta olvasom, illetve Reyhan egy német grafikus, akit szintén kedvelek. Cosplayes körökből egy dán párt említenék meg, akik szerintem nem kapnak elég figyelmet ők: TinYasuo és Shinjis.